Dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden Philips, Wi-fi’dan 100 kat hızlı olan Li-Fi teknolojisini test etmeye başladı.

Merkezi Hollanda’da bulunan dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden Philips, verilen Led ampullerle iletilmesini sağlayan Li-Fi teknolojisini test etmeye başladı. Alman Profesör Harld Haas tarafından icat edilen Li-Fi ( Light Fidelity ) kablosuz bağlantı teknolojisi, Wi-Fi’dan 100 kat daha
hızlı veri aktarımı sağlayabiliyor.

Wi-Fi Teknolojisinden 100 kat daha hızlı.

Philips, henüz geliştirme aşamasında olan Li-Fi teknolojisini Paris’te belirlenen bir pilot bölgede test etmeye başladı. Geniş bant interneti, led ampuller aracılığı ile yüksek hızda veri aktarımı sağlayabilen Li-Wi teknolojisiyle birleştirmek isteyen Philips, Li-Fi özelliğine sahip aydınlatma ürünleri satmak istiyor.

İki teknoloji arasında en belirgin özelliklerden biri, Wi-Fi radyo frekansı ile duvarın ötesinde sinyal gönderebiliyorken, Li-Fi teknolojisinde ise ışığın engellediği durumlarda sinyal gönderilemiyor ve iletişimin kesiliyor olması olarak açıklanabilir. Oldukça düşük ışıkta bile veri aktarımı sağlayabilen Li-Fİ’ın gelecekte Wi-Fi teknolojisini geride bırakıp bırakmayacağını ise şu an için kestirmek oldukça zor.

Kaynak : Donanım Haber